PH Smed & JF Stål investerer igen: svejsere skal understøtte fortsat vækst

Væksten fortsætter hos PH Smed & JF Stål og de har valgt at investere i sit produktionsapparat, denne gang med fokus på svejseafdelingen. De har de seneste år for alvor sat sig fast i markedet. Investeringer i både laserskærer og kantbukker har gjort virksomheden i stand til at løfte flere og mere komplekse opgaver. Som et led i denne udvikling købte PH Smed & JF Stål tidligere en 500A MIG-svejser fra Sicodan.

Dette køb faldt så godt ud, at de nu har udvide svejseafdelingen med to yderligere 500A MIG-svejser fra Sicodan.

Et naturligt næste skridt
Hos Sicodan glæder man sig over den fortsatte tillid fra en kunde, der nu har investeret i flere led af sin produktion gennem samarbejdet.

"Når en kunde vælger at gå fra én maskine til tre, er det den bedste anbefaling, vi kan få. Det viser, at udstyret kan holde til den belastning, en virksomhed i vækst udsætter det for i praksis," siger Michael Jensen, Sicodan.

De to nye MIG-svejsere skal sikre, at PH's svejseafdeling kan følge med den øgede ordretilgang, uden at det går ud over kvaliteten i det færdige produkt.

Et samarbejde, der bygger på erfaring

Med rødder tilbage til 1899 er Sicodan vant til at rådgive metalvirksomheder gennem både opstart og vækst. For PH har relationen udviklet sig fra en enkelt maskine til et bredere samarbejde om virksomhedens produktionsudstyr.

Hos Sicodan er der ingen tvivl om, at samarbejdet fortsætter: "Vi er stolte af den tillid, PH viser os, og vi ser frem til at følge deres udvikling videre," siger Michael, Sicodan.

Vil I også have råd og sparring fra vores svejsespecialist Michael? 
Kontakt ham på  +45 21990142 eller mj@sicodan.com